Jakie są główne podatki, które należy wziąć pod uwagę podczas prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce:
- podatek od wartości dodanej - VAT
- podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT
- Agencja rządowa zajmująca się sprawami ubezpieczeń społecznych - ZUS
- podatek dochodowy od osób prawnych - CIT
Podatek VAT w Polsce
Ten podatek nie płacą jedynie firmy świadczące usługi zdrowotne (wybiórczo), społeczne, edukacyjne, a także wybiórczo firmy finansowe i ubezpieczeniowe.
VAT to podatek, który jest już wliczony w cenę usługi lub produktu. Stawka VAT zależy od rodzaju dostarczonych towarów lub usług:
stawka standardowa - 23%
usługi transportu międzynarodowego, eksport towarów, dostawy wewnątrzgałęziowe itp. - 0%
niektóre rodzaje książek, żywności, farmaceutyków, usług rolniczych, hodowli zwierząt, czasopism i gazet - 8%, 5% i 3%
Podatek CIT w Polsce
Jest to zryczałtowany podatek w wysokości 19% dla osób prawnych. 1 stycznia 2018 r. wprowadzono nowelizację przepisów, dzięki której CIT został obniżony do 9% dla małych firm, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 1 200 000 euro. Wydatki są faktycznie odliczane od podstawy opodatkowania do 50% pod warunkiem zakupu nowych technologii. Z ulgi w wysokości 9% mogą skorzystać także obcokrajowcy oraz osoby zamierzające wprowadzić nowe projekty na polski rynek.
Podatek PIT w Polsce
Obowiązkowa opłata dla każdego, kto uzyskuje dochód z działalności gospodarczej na podstawie sporządzonej umowy (o zatrudnienie, cywilnej itp.). Jeżeli osoba fizyczna lub firma znajduje się w Polsce i uzyskuje dochody z tego rodzaju działalności (świadczenie usług i towarów), zobowiązuje ją to do zapłaty podatku od kwoty całego uzyskanego dochodu.
Nasi eksperci pomogą Ci przygotować i złożyć zeznanie podatkowe do odpowiednich organów.